Змієві вали - Васильків


Поділитися сторінкою Поділитися в Facebook Поділитися в Telegram Поділитися в Whatsapp Поділитися в Viber Поділитися в Skype

Змієві вали – фортифікаційні споруди Черняхівської та Трепільської культур.

Згідно легенди про Кирила Кожум'яку: 

Довго чи ні вони билися, тільки Микита повалив змія на землю і хотів його задавити. Почав змій благати Микиту:
– Не бий мене, Микито, до смерті! Сильніше за нас із тобою нікого на світі немає. Розділімо весь світ порівну: ти володарюватимеш в одній половині, а я – в другій.
– Гаразд, – сказав Микита. – Тільки спершу треба межу прокласти, щоб потім суперечок поміж нас не було.
Зробив Микита соху трьохсотпудову, запріг у неї змія і почав од Києва межу прокладати, борозну орати: завглибшки та борозна два сажні з чвертю. Провів Микита борозну від Києва до самого Чорного моря

Борозна Нікітіна, кажуть, і тепер подекуди по степу видно: стоїть вона валом сажні на дві висотою і зветься з того часу Зміїв Валом.
Так чи приблизно так розповідали протягом сотень років про незвичайні рукотворні земляні насипи - вали, що розташувалися ланцюжком на території лісостепу України, на південь від Києва.

(Легенда про Кирило Кожум'яку та Змія)На південь від Києва, по обидва береги Дніпра, вздовж його приток проходить стародавня оборонна споруда – Змієві вали. Залишки Змієвих валів збереглися по річках Віть, Червона, Стугна, Трубеж, Сула, Рось та ін. Уціліло, загалом, близько однієї чверті Змієвих валів.
 
Тобто загальна довжина валів могла становити від 5 до 7 тисяч кілометрів. Сьогодні археологи виділяють у Подніпров'ї 23 вали, не рахуючи двох невеликих поперечних у Стугни та Здвигу.
Майже всі вони входять до дев'яти основних оборонних ліній:
 
- із заходу на схід - від Тетерева до Сули,
- з півночі на південь – від південних околиць Києва до Корсунь-Шевченківського.
Кожен насип є серйозною інженерною спорудою. Каркас валу виготовлявся, головним чином, із дуба. Рідше - із соснових колод. Але останні збереглися краще, бо під час пожеж дубові конструкції горіли краще. У кількох великих валах відриті зрубні конструкції – ряди чотиристінних зрубів, поставлених уздовж насипу та заповнених усередині землі.
Виявлено зруби з подвійними стінами. Відомі як ланцюги окремих зрубів, і ряди взаємозалежних. Нерідко з опорою на верхи дерев'яних «колодязь» зводили потужну зроблену з колод огорожу - забороло. Інші вали мають перекладну конструкцію: довгі поздовжні колоди укладалися у вигляді настилів на поперечні колоди-лаги
 
Змієві вали, розташовані на південь від Києва, мають ще одну назву – Скіфські.
 
В одному зі своїх інтерв'ю начальник Північної постійно діючої археологічної експедиції Інституту археології НАН України Ігор Готун висуває версію археологів:
 «Високий насип спорудили скіфи приблизно 5-му в. е., щоб уберегтися від завойовників. На валах, що огороджували скіфське городище, височіли дві сторожові вежі. Коли наближалися вороги, чергові воїни одразу ж запалювали багаття і попереджали поселення про небезпеку. Миттєво захисники озброювалися. Вони сміливо тримали оборону і не пропускали кочівників, які нападали, яким і так було нелегко підніматися на насип».

У тому ж інтерв'ю І. Готун висловився за те, що Змієві вали можна сміливо називати українським аналогом Великої Китайської стіни, яка також служила захистом від ворогів. Адже їх розміри просто вражаючі: вали підковоподібно попрощалися на 11 км, майже окільцюючи городище. У висоту вони сягали до 10 м-коду.


За іншою версією будівництво Змієвих валів приписується династії Рюриковичів, починаючи від Володимира Святославича.
Засновуючи цю версію, автори та прихильники гіпотези київських князів виходять із наступних передумов: Християнські літописи розповідають, що князь Володимир Святославич, обороняючись від кочівників, наказав будувати міста вздовж кордонів своєї держави.

Згадка про зміцнення кордонів Київської Русі збереглася у листі католицького місіонера Брунона до імператора Генріха II (1008 р.), у якому Брунон описує сцену прощання з князем Володимиром на межі Київського князівства. Прощалися біля воріт валу, яким за заявою Брунона Володимир огородив своє князівство.