Багато чого могла б розповісти річка Стугна, якби могла розмовляти.Поділитися сторінкою Поділитися в Facebook Поділитися в Telegram Поділитися в Whatsapp Поділитися в Viber Поділитися в Skype

Про перші поселення трипільців та скіфів, їх традиції, звичаї та пам’ятки. Про те, як у 988 році князь Володимир Великий віддав указ на побудову фортеці на її берегах для оборони Києва від південних кочівників. Як цей рік і став роком заснування спочатку невеликого поселення, а згодом одним із центрів оборони, торгівлі та ремесла Київської Русі.
Розповіла б Стугна і про набіг печенігів у 995 році, під час якого сам князь Володимир змушений був ховатися і ледве втік, після чого фортецю у Василеві оточили земляними ровами і валами, а місто на її берегах на кілька сотень років стало захисником Києва на торговому шляху до Європи.У середині ХІІІ ст. під час татарської навали Васильків  був практично зруйнований, проте Стугна опікалася ним і вже на початку наступного століття місто на її берегах згадується як великий торговий та оборонний центр.

Пам’ятає річка Стугна  і Литовсько-польську добу і часи козаччини, під час якої, у 1748 році, на її березі був збудований перший у Російській імперії карантинний будинок, а в 1796 році Васильків здобув статус міста. Пам’ятає і Російську імперію, і повстання декабристів, пам’ятає лице, ще кріпака, Тараса Шевченка, який часто навідувався до неї.

Розповіла б Стугна і про УНР і про більшовиків, не промовчала б і про голод, який у 1933 році забрав тисячі жителів Васильківського району, серед яких десятки жителів Пісок.

Багато знає вона і про сучасну Україну, але хотілося б, щоб запам’ятала її не через розбиті пляшки, недопалки та пластикове сміття, а перед усім завдяки вихованим та доброзичливим жителям, які цінують один одного та піклуються про місто, на її берегах.

 

Автор: Михайло Толкачов.