Собор Антонія та Феодосія Печерских


Поділитися сторінкою Поділитися в Facebook Поділитися в Telegram Поділитися в Whatsapp Поділитися в Viber Поділитися в Skype

Собор Антонія і Феодосія — православний собор у місті Васильків Київської області. Храм, розташований на пагорбі серед давніх валів по вулиці Соборній, 61, є зразком архітектури українського бароко.

Собор побудований в середині XVIII століття майстром-кріпаком Києво-Печерської лаври С. Д. Ковніром на замовлення лаврського архімандрита. Будівля собору зовні нагадує Козелецький собор Різдва Богородиці. В інтер'єрі збереглися розписи В. Бібікова.

Історія собору у Василькові  загалом тісно пов'язана з лаврою. Не дивно, що й освячено храм на честь преподобних Антонія і Феодосія Печерських, що заснували лавру.


З новітньої історії відомо, що Собор Антонія та Феодосія Печерських було закрито радянською владою у 1961 році. Ніякого особливого застосування приміщенням, що вивільнилися, тоді не знайшлося, і більшу частину часу храм просто стояв закритим.
 
У 1990 році собор повернули віруючим. Після восьми років ремонту він знову став чинним храмом.

За  легендою, від васильківського собору до київської лаври прокладений підземний хід, але ніяких слідів ходу досі не знайшли.

Від собору є прохід до оглядового майданчика на місто Васильків, де відкривається дивовижна панорама міста з висоти Змієвих Валів